Sötpotatisrosor till nyår kanske? Gott, lyxigt och vackert! Och faktiskt inte alls svårt att göra. Bara lite pilligt och kladdigt. 🙂
Förra året gjorde vi potatis och sötpotatisrosor till oxfilé. Vansinnigt gott! Originalreceptet kommer från Köket och är med vanligt potatis. Vi gjorde om receptet lite till paleo/AIP och så vips fick alla lika goda och vackra tallrikar trots olika kosthållningar!
Till förrätt hade vi gratinerad hummer. Grundrecept från recept.se. Tyvärr kan jag för mitt liv inte hitta mina receptanteckningar… Vi utgick från receptet, bytte ut vetemjöl mot cassavamjöl, uteslöt tomatpure, tog ghee istället för smör, bytte grädde mot kokosgrädde, uteslöt alkoholen och tabasco. Tog i bjäst istället för parmesan och pressade i citronsaft för att neutralisera kokossmaken samt tillsätta syra. så skulle jag gjort idag i alla fall. För den som känner sig lite äventyrlig så kan jag varmt rekommendera ett försök, det blev vansinnigt gott!
Sötpotatisrosor kan man servera till vilket kött som helst så blir det lyxigt!

Glöm inte följa oss
Vill du ha mer tips på goda grejer?
Kika på våra receptsamlingar och AIP-menyer i webshoppen
Glöm inte att följa oss på Instagram eller Facebook för mer inspiration, och tips om olika recept!
Vi har också Kom-i-gång-med-AIP-kurs. Den heter ”AIP – tillsammans 30 dagar” och återkommer några gånger varje år.
Läs mer här




